Related Stories
 
 
 

Development Academy Players, Coaches Receive End-of-Year Honors for 2014-15 Season

NEWS Jul 20, 2015

Eighth Academy Season Concluded Saturday with both FC Dallas U-15/16 and Chicago Fire U-17/18 coming away victorious at the Finals of Academy Championships in California

CHICAGO (July 20, 2015) - With the 2014-15 season coming to a close this past Saturday, the U.S. Soccer Development Academy has named its conference award winners for Player of the Year and Coach of the Year. Additional accolades include a Starting XI for each conference at each age group, as well as team awards and best administrator awards.

Alexander Rose (Capital Area RailHawks Academy-CASL) was named Player of the Year in the East Conference for the Under-15/16s. Devin Vega (FC Dallas) won the award in the Central and Simon Lekressner (Crossfire Premier) in the West. For Coach of the Year, Bryan Scales (New England Revolution) was the winner in the East Conference. Chris Martinez (Real Colorado) won in the Central and Andrew Gregor (Portland Timbers) took the U-15/16 honors in the West.

For the Under-17/18s, the Players of the Year were Eryk Williamson (D.C. United) in the East, Christian Lucatero (Houston Dynamo) in the Central and Jose Hernandez (Real Salt Lake AZ) in the West. John Ramos (Kendall SC) was the Coach of the Year in the East, with Tim Carter (Shattuck-St. Mary's) and Martin Vasquez (Real Salt Lake AZ) winning the award in the Central and West, respectively.

For the overall awards, the Philadelphia Union was named the Most Comprehensive Club in the East Conference. FC Dallas earned the same distinction in the Central and the award went to the LA Galaxy in the West.

In the Under-13/14 age group, the Development Academy selects a Coach of the Year award and team awards. Jeff Zaun (New York Red Bulls) took home Coach of the Year honors in the East Conference, with James Field (Crew SC Academy) and Andrew Ziemer (Ballistic United Soccer Club) garnering the honors in the Central and West Conferences, respectively.

The following is a list of all the award winners, including the Starting XI for each conference and age division.

Under-13/14 (2000-01)

East
COACH OF THE YEAR: Jeff Zaun (New York Red Bulls)

Central
COACH OF THE YEAR: James Field (Crew SC Academy)

West
COACH OF THE YEAR: Andrew Ziemer (Ballistic United Soccer Club)

Under-15/16 (1998-99) Starting XI

East Conference
GOALKEEPER: Trey Miller (New England Revolution)
DEFENDERS: Daniel Jones (New England Revolution), Jordi Avila (Kendall SC), Mason Deeds (New York Red Bulls), Jonathan Rosales (Orlando City SC)
MIDFIELDERS: Chris Durkin (Richmond United), Raul Aguilera (Orlando City SC), Jose Carranza (D.C. United)
FORWARDS: Alexander Rose (Capital Area RailHawks Academy-CASL), Patrick Okonkwo (Georgia United), Colby Agu (Capital Area RailHawks Academy-CASL), Brian Saramago (New York Red Bulls)
PLAYER OF THE YEAR: Alexander Rose (Capital Area RailHawks Academy-CASL)
COACH OF THE YEAR: Bryan Scales (New England Revolution)

Central Conference
GOALKEEPER: Ben Hale (FC Dallas)
DEFENDERS: Aedan Stanley (St. Louis Scott Gallagher Missouri), Reginald Cannon (FC Dallas), Gabe Kash (St. Louis Scott Gallagher Metro), Matthew Constant (Dallas Texans)
MIDFIELDERS: Weston McKennie (FC Dallas), Suniel Veerakone (Crew SC Academy Wolves), Djordje Mihalovic (Chicago Fire)
FORWARDS: Devin Vega (FC Dallas), Daniel Wright (Crew SC Academy Wolves), Dwight Williams Jr. (Solar Chelsea SC)
PLAYER OF THE YEAR: Devin Vega (FC Dallas)
COACH OF THE YEAR: Chris Martinez (Real Colorado)

West Conference
GOALKEEPER: Pierce Ashworth (Pateadores)
DEFENDERS: Angel Farias (De Anza Force), Mckay Eves (Real Salt Lake AZ), Vernon Fernandez (De Anza Force), Daniel Villegas (Chivas USA)
MIDFIELDERS: Marc Joshua (Juventus Sports Club), Oscar Penate (Chivas USA), Terrell Lowe (Portland Timbers)
FORWARDS: Ethan Zubak (LA Galaxy), Simon Lekressner (Crossfire Premier), Wilson Harris (Real So Cal)
PLAYER OF THE YEAR: Simon Lekressner (Crossfire Premier)
COACH OF THE YEAR: Andrew Gregor (Portland Timbers)

Under-17/18 (1996-97) Starting XI

East Conference
GOALKEEPER: Mason Stadjuhar (Orlando City SC)
DEFENDERS: Kyle Duncan (New York Red Bulls), Nicholas Hinds (Kendall SC), Andrew Lombard (New York Red Bulls), Donald Mason (Capital Area RailHawks Academy-CASL)
MIDFIELDERS: Zach Herivaux (New England Revolution), James Murphy (Players Development Academy), Jorge Calix (D.C. United)
FORWARDS: Eryk Williamson (D.C. United), Juan Sanchez (New York Red Bulls), McKinley Curran (PA Classics), Lucas Mendes (D.C. United)
PLAYER OF THE YEAR: Eryk Williamson (D.C. United)
COACH OF THE YEAR: John Ramos (Kendall SC)

Central Conference
GOALKEEPER: Marcel DaSilva (Shattuck-Saint Mary's)
DEFENDERS: Akeem Ward (Shattuck-Saint Mary's), Mauricio Pineda (Chicago Fire), Jeremy Colvin (Texas Rush), Jeremiah Gutjahr (Indiana Fire)
MIDFIELDERS: Cameron Lindley (Chicago Fire), Jackson Yueill (Minnesota Thunder Academy), Christian Lucatero (Houston Dynamo)
FORWARDS: Brandon Guhl (Texas Rush), Nash Popovic (Vardar), Emmanuel Sabbi (Chicago Magic PSG)
PLAYER OF THE YEAR: Christian Lucatero (Houston Dynamo)
COACH OF THE YEAR: Tim Carter (Shattuck-St. Mary's)

West Conference
GOALKEEPER: JT Marcinkowski (San Jose Earthquakes)
DEFENDERS: Danilo Acosta (Real Salt Lake AZ), Diego Silva (Real Salt Lake AZ), David Burns (San Juan Soccer Club), Michael Lopez (LA Galaxy)
MIDFIELDERS: Amir Bashti (San Jose Earthquakes), Jose Hernandez (Real Salt Lake AZ), Adrian Vera (LA Galaxy)
FORWARDS: Victor Mansaray (Seattle Sounders), Rey Ortiz (LA Galaxy), Spencer Held (Real So Cal)
PLAYER OF THE YEAR: Jose Hernandez (Real Salt Lake AZ)
COACH OF THE YEAR: Martin Vasquez (Real Salt Lake AZ)

Team Awards

Under-13/14 Style of Play

East:
New England Revolution
Central: Crew SC Academy
West: Chivas USA

Under-15/16 Style of Play

East: Orlando City SC
Central: FC Dallas
West: Portland Timbers

Under-17/18 Style of Play

East: Kendall SC
Central: Chicago Fire
West: Real Salt Lake AZ

Overall Team Awards

East Conference
MOST COMPREHENSIVE CLUB: Philadelphia Union
MOST IMPROVED CLUB: Orlando City SC
BEST REGULAR MATCH FACILITY: IMG Academy
BEST TRAINING FACILITY: IMG Academy
RESPECT AWARD: PA Classics
COMMUNITY AWARD: D.C. United
BEST ADMINISTRATOR: Stephen Enriquez (Weston FC)

Central Conference
MOST COMPREHENSIVE CLUB: FC Dallas
MOST IMPROVED CLUB: St. Louis Scott Gallagher Metro
BEST REGULAR MATCH FACILITY: Dallas Texans
BEST TRAINING FACILITY: Sporting Kansas City
RESPECT AWARD: Real Colorado
COMMUNITY AWARD: Sporting Kansas City
BEST ADMINISTRATOR: Lynn Jeskey (Sockers FC)

West Conference
MOST COMPREHENSIVE CLUB: LA Galaxy
MOST IMPROVED CLUB: Real So Cal
BEST REGULAR MATCH FACILITY: Real Salt Lake AZ
BEST TRAINING FACILITY: Real Salt Lake AZ
RESPECT AWARD: Pateadores
COMMUNITY AWARD: Pateadores
BEST ADMINISTRATOR: Tiffiny Gillingham (De Anza Force)